Puma spor giyim ve spor eşyaları üreten dünyanın en büyük markalarından biridir. Puma, spor giyimde geniş ürün yelpazesi ile her kesime hitap eden bir markadır. Peki Puma Ne Malı? Kimin Markası? Hangi Ülkeye Ait?

Puma Ne Malı? Hangi Ülkenin Markası?

Puma, Herzogenaurach, Almanya’da kurulan dünyaca ünlü spor giyim markasıdır. Almanya menşeili olan Puma, dünya genelinde 120 ülkede faaliyet göstermektedir. Puma spor giyim alanında dünyanın önde gelen markalarından biridir.

Puma Kimin Malı? Sahibi Kim?

Puma, 1948 yılında (Rudi)Rudolf Dassler tarafından Almanya’da Herzogenaurach kasabasında kurulmuştur. Rudolf Dassler 1920’li yıllarda, kardeşi ve ortağı olan (Adi)Adolf Dassler ile ayakkabı üretmeye başlamıştır. 1947 yılında araları bozulan kardeşler ayrılma kararı almışlardır. Rudi 1 sene sonra 1948’de Puma markasını kurmuştur. Kardeşi Adi ise 1949 yılında Adidas’ı kurmuştur. Puma ve Adidas o yıllardan günümüze büyüyerek gelmiş ve dünyanın en büyük markaları arasına girmişlerdir.

Puma Nerede Üretiliyor?

Puma ürünleri Almanya merkezli olup, Hindistan, Bangladeş, Brezilya, Arjantin, Kamboçya, Çin ve Vietnam gibi ülkelerde üretilmektedir. Çin ve Vietnam en büyük üretime sahiptir. Puma’nın dünya genelinde bir çok ülkede üretim ve satış ortaklarıda bulunmaktadır.

Puma İsrail Malı Mı?

Puma Almanya’da kurulan bir markadır ve İsrail malı değildir. Spor giyimi ve malzemeleri üreticisi olan Puma, İsrail Milli Takımı ile sponsorluk anlaşmasını yenilememe kararı aldı. Kararın 1 yıl önce alındığı ve boykot çağrılarıyla ilgisi olmadığı açıklandı. 2018 yılından beri İsrail Milli Takımı formalarını üreten Puma, 2024 itibari ile sponsorluğuna son verme kararı almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir