Adidas dünyaca ünlü bir spor giyim markasıdır. Adidas ayakkabı, çanta, eşofman, tişört, sweatshirt, çorap, şort, şapka ve aksesuar ürünleri gibi birçok ürünü üreten bir markadır. Adidas, birçok dünya markası ile işbirliği içerisinde birçok spor giyim ürünleri üretmektedir. Adidas, yüzlerce ürün kategorisi ile birçok kesime hitap etmektedir.

Adidas Ne Malı? Hangi Ülkenin Markası?

Adidas, 1949 yılında Almanya’da kurulan bir markadır. İlk ayakkabı üretimiyle işe başlayan Adidas, zamanla global bir şirket haline gelmiş ve spor giyimde dünyanın önde gelen markalarından biri olmuştur. Adidas, Almanya menşeili dünyaca ünlü spor giyim ve spor eşyaları markasıdır.

Adidas Kimin Malı? Sahibi Kim?

Adidas, Adolf (Adi) Dassler tarafından 1949 yılında Almanya’nın Bavyera bölgesindeki Herzogenaurach kasabasında kurulmuştur. Adolf Dassler 1920’li yıllarda abisi ve ortağı olan Rudolf (Rudi) Dassler ile ayakkabı üretmeye başlamışlardır. 1947 yılında araları bozulan iki kardeş ortaklıklarını sonlandırmıştır.”Adi” Adolf Dassler Adidas’ı,”Rudi” Rudolf Dassler Puma’yı kurmuşlardır. Adidas markası, Adolf (Adi) Dassler’in adının üç harfi ve soyadının ilk üç harfi ile meydana gelmiştir.

Adidas Nerede Üretiliyor?

Adidas merkezi Almanya olmakla beraber, ürünleri genellikle Asya Kıtası’nda üretilmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde üretim tesisleri olan Adidas’ın, Çin, Endonezya, Kamboçya ve Vietnam ana üretim merkezlerindendir. Özellikle Adidas’ın en büyük tedarikçilerinden biri Çin’dir.
Adidas Kuzey ve Güney Amerika’da da geniş üretim tesislerine sahiptir. ABD, adidasın hızla üretilip dağıtılması gereken ürünler için tesisi bulunan ülkelerden biridir.

Adidas İsrail Malı Mı?

Adidas, Almanya merkezli ve kurucusuda Alman olan bir markadır. İsrail markası değildir.Adidas, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi İsrail’de de üretim, satış ve sponsorluk anlaşmaları yapmaktadır. Fakat bu İsrail Devleti’ne destek veriyor anlamına gelmemektedir. 2014’te İsrail’in Gazze’ye saldırılarını kınamıştır. Adidas, ayrıca Filistin’li sporculara destek vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir