Decathlon

0


Decathlon dünya genelinde zincir mağazaları olan, spor giyim, spor eşyaları, spor araç ve gereçleri satan bir şirkettir. Decathlon kendi bünyesinde ürettiği markaların yanı sıra dünyaca ünlü spor giyim ve spor ekipmanları markalarının satışınıda yapmaktadır. Merak edilen Decathlon me malı? Hangi ülkeye ait? Sahibi kim? Kimin markası? Nerede üretim yapıyor?

Decathlon Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait?

Decathlon 1976 yılında Fransa’da kurulan ve ilk mağazısını Fransa Englos’ta açan uluslararası bir şirkettir. Decathlon kendi ürünleri ve bir çok farklı markaların ürünlerinin bulunduğu mağazalar zinciridir. Decathlon 70’in üzerinde spor dalına yönelik tasarımı, üretimi ve perakende satışında uzmanlaşmış Fransa menşeili bir şirket olarak bilinmektedir.

Decathlon Kimin Markası? Sahibi Kim?

Decathlon, 1976 yılında Fransız girişimci Michel Leclercq tarafından kuruldu. Michel Leclercq Fransız milyarder bir iş insanıdır. Decathlon kurucusu ve %40 sahibidir. Decathlon, Auchan ve Leroy Merlin’in de sahibi olan Mulliez Family Association’ın bir parçası olarak faaliyet göstermektedir.

Decathlon Nerede Üretim Yapıyor?

Decathlon merkezi Fransa olup çeşitli ülkelerde üretim yapmaktadır. Decathlon’un 2021 verilerine göre 61 ülkede 1700’ün üzerinde mağazası ve 105 bin çalışanı bulunmaktadır.

Decathlon Türkiye’de 2006 yılında ihracat amaçlı üretim yapmaya başlamıştır. İlk mağazasını 2010 yılında Ankara’da açmıştır. Ülkemizde değişik illerde 40’ın üzerinde mağazası faaliyet göstermektedir. 2013 yılında internet mağazasını açan şirket, tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. Şirketin, Türkiye merkez ofisi İstanbul Bakırköy, Marmara Forum Avm’de dir. Decathlon, Bursa’dan Van’a, Çankırı’dan Gaziantep’e kadar birçok farklı yerde bulunan fabrikalarda yerel üretime destek sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir