Nike spor ayakkabı, spor giyim, spor aksesuarları ve eşyaları tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlama faaliyetleri gösteren, dünyanın en ünlü spor giyim markalarından biridir. Peki Nike ne malı? Hangi ülkeye ait? Kimin markası?

Nike Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait?

Nike, Amerika Birleşik Devletleri merkezli, 1964 yılında Oregon, ABD’de kurulan bir markadır. Dünya genelinde spor giyim, spor ayakkabı ve spor ekipmanları alanında dünyanın önde gelen markalarından biridir. ABD menşeili bir şirket olarak faaliyet göstermektedir.

Nike Kimin Markası? Sahibi Kim?

Nike, 1964 yılında Oregon, ABD’de kurulmuştur. Bill Bowerman ve Phil Knight, Nike markasının kurucularıdır. İlk zamanlarda şirketin ismi Blue Ribbon Sports olarak geçse de daha sonradan ismi Nike olarak değiştirilmiştir.
Nike, ismini eski Yunan mitolojisinden alıyor. Yunan mitolojisinde zafer tanrıçası olarak anılan ‘’Nike’’, şirketin ismini seçmesinde etkili olmuştur.

Nike Nerede Üretiliyor?

Nike, dünyanın dört bir yanında birçok ülkede üretim yapmaktadır. Nike ürünlerinin çoğu, ABD, , Mısır, Çin, İtalya, Malezya, Vietnam, İngiltere, Kanada, Almanya, Japonya ve Güney Afrika gibi ülkeler içerisinde üretilmektedir. Nike markasının Türkiye’de de iş ortakları vardır ve üretim yapmaktadır. Nike dünya genelinde üretim tesisleri, 5000’e yakın mağazası ve 70 binden fazla çalışanı bulunan bir şirkettir.

Nike İsrail Malı Mı?

Nike, ABD merkezli çok uluslu bir şirkettir. İsrail markası veya şirketi değildir. Şirketin, İsrail’de üretim tesisi ve ofisi bulunuyor fakat İsrail ile bir bağı yoktur. Kamuoyunda markanın İsrail’e destek verdiği yönünde söylentiler olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir