Reebok spor giyim alanında faaliyet gösteren dünyaca ünlü bir markadır. Reebok ayakkabı, spor kıyafetler, spor eşyaları ve malzemeleri üreten ve pazarlayan bir marka olarak, her kesimden insana hitap etmektedir. Merak edilen Reebok ne malı? Hangi ülkenin markası? Sahibi kim? Kimin malı?

Reebok Ne Malı? Hangi Ülkenin Markası?

Reebok International Limited eski adıyla Reebok, Bolton İngiltere’de kurulmuş bir spor giyim markasıdır. Reebok, İngiltere merkezli olarak bilinmektedir. Reebok şu an ABD şirketi olan, Authentic Brands Group bünyesinde Reebok International Limited şirketi olarak faaliyet göstermektedir.

Reebok Kimin Malı? Sahibi Kim?

Reebok, Joseph William Foster tarafından 1895 yılında, Bolton İngiltere’de kurulan spor giyim markasıdır. Joseph William Foster 1933’de öldükten sonra oğulları aynı heyecanla işe devam etmişlerdir. 1979 yılında Joe Foster, ABD’li Paul Fireman ile tanışır ve Paul Fireman uluslarası bir ticaret gösterisinde Reebok ayakkabılarını tanıtır. Daha sonra Reebok Ltd. Amerika’da faaliyet göstermeye başlar. Paul Fireman 1984 yılında Reebok şirketini Foster ailesinden satın almıştır.

Reebok, 2006 yılında Adidas tarafından Nike markasıyla rekabet etmek için, 3,8 milyar$ karşılığında satın alınmıştır. Reebok son dönemlerde beklenen satış rakamlarına ulaşamadığından, Adidas Reebok markasını satma kararı almıştır. 3,8 milyar$ verdiği markayı, 2,1 milyar$ karşılığında ABD şirketi olan, Authentic Brands Group’a 2021 yılında satmıştır.

Reebok Nerede Üretiliyor?

Reebok diğer büyük markalar gibi üretimlerini dünya çapında çeşitli ülkelerde yapmaktadır. Reebok çoğu markalar gibi ürünlerinin büyük kısmını Asya ülkelerinde üretmektedir. Çin, Vietnam, Bangladeş, Endonezya gibi ülkeler düşük iş gücü maliyeti ve gelişmiş üretim alt yapısı ile markalar tarafından tercih edilmektedir. Reebok bazı özel ürünlerini ABD’de üretebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir