Ülker, kurucu olma niteliği taşıyan marka olarak, çatısı altında 49 kategoride, 300’den fazla alt markayla, bisküviden çikolataya, şekerlemeden sakıza, sıvı ve katı yağdan içeceğe kadar pek çok gıda ürünü çeşidi bulunmaktadır. Merak edilen Ülker, ne malı? Kimin markası? Sahibi kim? Hangi ülkeye ait? Nerede üretiliyor?

Ülker Ne Malı? Hangi Ülkenin Markası?

Ülker, Türkiye’nin gıda alanında köklü, güçlü, yerli ve milli markasıdır. Ülker’in tarihi 1944 yılına kadar gitmektedir. O yıllarda Eminönü Nohutçu Han’da küçük bir atölyede ilk ürün olarak pötibör bisküvi, Ülker markası ile piyasaya çıktı ve kısa zamanda tüketicinin beğenisini kazandı. Ülker Türkiye’ye ait yüzde yüz yerli bir markadır.

Ülker Kimin Malı? Sahibi Kim?

Ülker markasının, 1944 yılında Sabri Ülker ve kardeşi Asım Ülker tarafından Eminönü Nohutçu Han’da temelleri atıldı. 1989 yılında Yıldız Holding kuruldu ve Ülker markası faaliyetlerine Yıldız Holding’in alt markası olarak devam etti. Sabri Ülker 2000 yılında yönetimi oğlu Murat Ülker’e devretti. Murat Ülker, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı 2020 yılına kadar sürdürdü. Murat Ülker görevine Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam ediyor.

Ülker Nerede Üretiliyor?

Ülker ürünlerini Topkapı, Silivri çikolata, Gebze bisküvi, Esenyurt kek, Ankara bisküvi, Çorlu sakız-şeker ve Ülker Karaman fabrikalarında üretmektedir. Pazarlama ve satış alanlarında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip olan Ülker, ürünlerini dünyanın dört bir yanında 100’den fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir