Axe parfüm, deodorant, vücut şampuanı, traş kremi ve traş losyonu gibi kozmetik ürünler üretip, satan bir markadır. Axe hakkında merak edilen bazı konular vardır. Axe ne malı? Hangi ülkenin malı? Sahibi kim? Kimin markası? İsrail malı mı?

Axe Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait?

Axe ilk olarak 1983 yılında Fransa’da piyasaya çıkarıldı. İlk önce ABD’de tanıtılan marka, daha sonra Asya ve Afrika’da da başarı yakaladı. 2015 yılına kadar erkekler için ürün çıkaran Axe, İngiltere’de kadınlar için Axe/Lynx üretimini başlattı. Axe, İngiltere-Hollanda şirketi olan Unilever’in bir markasıdır.

Axe Kimin Markası? Sahibi Kim?

Axe, İngiltere kökenli Lever Brothers ile Hollandalı Dutch Margarine Unie’nin birleşmesi sonucu 1 Ocak 1930’da kurulan Unilever şirketine ait bir markadır. Unilever dünya çapında faaliyet gösteren İngiliz – Hollanda şirketi olarak bilinmektedir. Unilever’deki ikili yapı sona erdi ve şirket, 2018 yılında Rotterdam’daki merkezini, Londra – İngiltere’ye taşıdı. 29 Kasım 2020 tarihinden itibaren şirketin %100 İngiliz şirketi olması kesinleşti. Unilever İngiltere menşeili bir şirket oldu. Unilever gıda, kozmetik ve temizlik ürünleri üretip, satan çok uluslu bir şirkettir.

Axe Nerede Üretiliyor?

Axe, dünyanın dört bir yanında Unilever bünyesinde bir çok ülkede üretilip, satılmaktadır. Axe, ayrıca Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda’da Lynx ismi ile üretiliyor.

Axe, Türkiye’de 1986 yılından bu yana kokusu ve yenilikçi tasarımıyla erkeklerin vazgeçilmezi olmuş durumda. Axe Türkiye’de de Unilever’in üretim tesislerinde üretilmektedir.

Unilever, Türkiye’de 100 yılı aşkın süredir faaliyet göstermektedir. 5000’den fazla çalışanıyla Türkiye’deki ürünlerinin 90%’ından fazlasını yine Türkiye’deki fabrikalarında üretmektedir. Konya, Çorlu ve Tuzla’da üretilen ürünler, 32 ülkeye ihracat yapılarak ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır.

Axe, 2017 yılından bu yana da deodorant ve duş jeli ürünlerine ek olarak saç şekillendirici ürünleriyle de raflarda yerini almış durumdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir