Elidor şampuan, saç kremi, saç şekillendirici, saç bakım yağları, saç maskeleri ve çeşitli saç bakım ürünlerini üreten, satan ve geliştiren bir markadır. Elidor hakkında, ne malı? Hangi ülkenin? Kimin markası? İsrail malı mı? Gibi merak edilen soruların cevapları aranıyor.

Elidor Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait?

Elidor ilk 1954 yılında İngiltere’de piyasaya çıkmıştır. 1956 yılında Sunsilk ismiyle krem şampuan çıkarıldı. 1959 yılında 18 ülkeye satışı gerçekleşti. Elidor, İngiltere-Hollanda menşeili Unilever şirketine ait bir şampuan markasıdır. Gerçek ismi Sunsilk olan marka, diğer ülkelerde Elidor, Seda ve Sedal isimleri ile satılmaktadır.

Elidor Kimin Markası? Sahibi Kim?

Elidor, İngiltere kökenli Lever Brothers ile Hollandalı Dutch Margarine Unie’nin birleşmesi sonucu 1 Ocak 1930’da kurulan Unilever şirketine ait bir markadır. Unilever dünya çapında faaliyet gösteren İngiliz – Hollanda şirketi olarak bilinmektedir. Unilever’deki ikili yapı sona erdi ve şirket, 2018 yılında Rotterdam’daki merkezini, Londra – İngiltere’ye taşıdı. 29 Kasım 2020 tarihinden itibaren şirketin %100 İngiliz şirketi olması kesinleşti. Unilever İngiltere menşeili bir şirket oldu. Unilever gıda, kozmetik ve temizlik ürünleri üretip, satan çok uluslu bir şirkettir.

Elidor Nerede Üretiliyor?

Elidor, dünyanın dört bir yanında Unilever bünyesinde bir çok ülkede üretilip, satılmaktadır. Dünya genelinde 127.000 çalışanı bulunmaktadır. 190’dan fazla ülkede 400’ü aşan markalarıyla faaliyet göstermektedir.

Elidor, Türkiye’de de Unilever’in üretim tesislerinde üretilmektedir. Unilever, Türkiye’de 100 yılı aşkın süredir faaliyet göstermektedir. 5000’den fazla çalışanıyla Türkiye’deki ürünlerinin 90%’ından fazlasını yine Türkiye’deki fabrikalarında üretmektedir. Konya, Çorlu ve Tuzla’da üretilen ürünler, 32 ülkeye ihracat yapılarak ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir