Apple, donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPad tablet bilgisayarlar, iPhone akıllı telefonlar, iPod müzik çalar ve Apple Watch adlı akıllı saatler üreten bir markadır. Apple, ayrıca bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayıp ve bunları geliştiren, satan çok uluslu bir şirkettir.

Apple Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait?

Apple, 1 Nisan 1976 tarihinde Los Altos, Kaliforniya, ABD’de kurulan ve tüketici elektroniği üreten, bilgisayar yazılımı yapan, geliştiren ve satan çok uluslu bir Amerikan şirketidir.
Apple, 2023 Best Global Brands araştırmasının sonucuna göre teknoloji alanında dünyanın en değerli markası olarak açıklandı. Apple, piyasa değeri 3.076 trilyon dolar ile dünyada lider konumdadır.

Apple Kimin Malı? Sahibi Kim?

Apple, 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından ABD’de kurulmuştur. 2011 yılına kadar Apple Computer Ceo’ su olarak görev yapan Steve Jobs, sağlık sorunları nedeni ile yerini Tim Cook’a bıraktı. Steve Jobs 2011’de hayatını kaybetti.
Apple şirketinin şu anki bireysel sahipleri, en büyük hissedarı olan Arthur Levinson aynı zamanda 2000 yılından bu yana yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. 2. sırada yer alan en büyük hissedar şirket Ceo’su Tim Cook ve 3. en büyük hissedar, operasyonlardan sorumlu Ceo Jeff Williams olarak kayıtlarda yer alıyor.

Apple Nerede Üretiliyor?

Apple ürünlerinin üretim merkezi Kaliforniya, ABD’dir. Apple iPhone akıllı cihazları, Tayvan merkezli Foxconn firması tarafından üretilmektedir. Foxconn, Apple’ın en büyük taşeron firmasıdır. Şirketin Zhengzhou Çin fabrikası ise dünyada en çok iPhone üreten tesistir. Foxconn’un sadece Çin değil Malezya, Güney Kore ve Çek Cumhuriyeti gibi çok sayıda ülkede fabrikaları bulunmaktadır. Apple şirketinin tedarikçisi Foxconn Technology Group Hindistan’da da fabrika kurmayı planlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir