Volvo otomobil, otobüs, tır (çekici), iş makinesi, deniz motoru ve endüstriyel motor üreten bir şirkettir. Volvo Group ayrıca uçak endüstrisinden finans sektörüne kadar çok çeşitli alanda faaliyetlerini sürdüren bir holdingtir. Peki, Volvo ne malı? Hangi ülkenin? Nerede üretiliyor?

Volvo Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait?

Volvo 1927’de Göteborg İsveç’te kurulmuştur. Aynı yıl ilk otomobilini üretip piyasaya sürmüştür. Volvo markası, araçlarında güvenlik teknolojisini ilk sırada tutmaktadır. Volvo, dayanıklılık ve güvenlik açısından dünyada lider konumdadır.
Volvo Group İsveç merkezli bir şirkettir. Volvo Group, 1999 yılında Volvo Cars şirketini, ABD menşeili Ford Motor Company’e satmıştır. Daha sonra 2010 yılında Çin’li Geely Holding, Volvo Cars şirketini, Ford Motor Company’den satın almıştır. Geely bünyesine katılan Volvo Cars, burada sadece binek araç ve suv modellerini üretmektedir.

Volvo Nerede Üretiliyor?

Volvo, üretimlerini ağırlıklı olarak İsveç’te yapmaktadır. Başlıca otomobil üretim tesisleri (Göteborg) İsveç, (Gent) Belçika olmak üzere, 1930 yılından beri Volvo Cars,(Skövde) İsveç’te motor üretimi yapmaktadır. Gövde parçaları ise 1969’dan bu yana (Olofström) İsveç’te üretilmektedir.
Volvo Group İsveç ve Belçika dışında, Fransa, Almanya, İngiltere, ABD, Brezilya, Hindistan ve Çin olmak üzere, dünyanın bir çok yerinde üretim tesislerine sahiptir.

Volvo Sahibi Kim?

Volvo, 14 Nisan 1927’de İsveç’in Göteborg kentinde, Assar Gabrielsson ve Gustav Larson tarafından kurulmuştur. 1999 yılına kadar Volvo Group bünyesinde olan Volvo Cars, Ford Motor Company’e satılmıştır. 2010 yılında ise Çin’li Geely Otomotiv Şirketi Volvo Cars’ı, 1.8 miyar dolar ödeyerek grubuna dahil etmiştir. Suv ve binek araç modelleri Çin’de üretilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir