Starbucks, kahve satın alınması ve kavrulmasında dünyada bir numaralı şirkettir. Starbucks, kahve dükkanı zincirleriyle dünyada en çok tercih edilen ve beğenilen bir markadır. Starbucks, dünyanın dört bir yanından alınan kahveleri kavurup, harmanlayıp misafirlerine eğlenceli tatlar sunmaktadır. Merak edilen Starbucks ne malı? Hangi ülkenin? Kimin malı? Sahibi kim? İsrail malı mı?

Starbucks Ne Malı? Hangi Ülkenin?

Starbucks, merkezi Seattle, Washington’dadır. Amerikalı kahve zinciri markasıdır. Starbucks, adını Moby Dick’teki Starbuck adlı karakterden alır ve simgesi bir denizkızıdır. Şirketin sahibi, ABD merkezli çok uluslu kahve zinciri olan Starbucks Corporation’dır.

Starbucks Kimin? Sahibi Kim?

Starbucks, Howard Christopher Herman Schultz (19 Temmuz 1953, New York) tarafından 30 Mart 1971 tarihinde Amerika’da kurulmuştur. Herman Schultz yahudi kökenli Amerika’lı işletmecidir. Ünlü kahve dükkânları zinciri Starbucks’ın kurucusudur.
Starbucks, kökü ve merkezi Amerika Birleşik Devletleri olsa da, dünya çapında faaliyet gösteren bir kahve markasıdır. Starbucks’ın, Türkiye’nin içinde olduğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde mağazalarının açma ve işletme yetkisi Kuveyt merkezli Alshaya Group’a aittir. Türkiye, Kuveyt, Mısır, Bahreyn, Ürdün, Lübnan, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Starbucks mağazaları Alshaya Group tarafından işletilmektedir.
Alshaya Group, 1890 yılında Kuveyt’te kurulan ve şu an Ortadoğu pazarının en dinamik şirketlerinden biridir.
Starbucks Türkiye’ye 2003 yılında gelmiştir. Starbucks’ın ülkemizde 685 tane mağazası ve 8000’den fazla çalışanı vardır.

Starbucks İsrail Malı Mı?

Starbucks, ABD merkezli bir şirkettir. İsrail malı veya markası değildir. Yahudi kökenli, Amerika’lı işletmeci Herman Schultz tarafından kurulmuştur. Starbucks, İsrail’e mali destek verdiğine dair çıkan söylentilere karşı ”Hayır. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir.” Şeklinde açıklama yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir