Profilo televizyon, beyaz eşya, klima, ankastre cihazlar, su ısıtıcıları ve elektrikli ev aletleri üreten bir markadır. Özellikle beyaz eşya üretiminde Avrupa’da yaygın bir marka olarak bilinmektedir.

Profilo Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait?

Profilo, 1976 yılında Türkiye’de kurulmuştur. Ülkemizin en köklü markalarından biridir. 1995 yılında, Alman BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş. bünyesine katılan Profilo, BSH grubunun uluslararası tecrübesini alarak kendi ulusal gücüne eklemiştir.

Profilo Nerede Üretiliyor?

Profilo, Bosch Group bünyesinde Türkiye’de ve Avrupa’nın bir çok yerinde üretilmektedir. Profilo ürünlerinden özellikle elektrikli süpürgeler, klimalar, su ısıtıcı grupları ve küçük ev aletlerinin tamamı ithal olarak ülkemize gelmektedir. Beyaz eşya grubu, ankastre cihazlar ve tv gibi yerli ürünlerin üretimi ise BSH Ev Aletleri Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin Çerkezköy Fabrikası’nda gerçekleştirilmektedir.

Profilo Kimin Malı? Sahibi Kim?

Profilo, 1976 senesinde Jak Kamhi (Jak Cordoba Sultana Hayim Kamhi) tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Kamhi, Sefarad Yahudisi olan bir ailenin çocuğu olarak 13.06.1925’de İstanbul’da doğmuştur. Jak Kamhi, 7 Ekim 2020’de 95 yaşında, Miami-Florida ABD’de vefat etmiştir. Türk iş insanı olarak, ölümüne kadar Profilo Holding’in kurucusu ve onursal başkanıydı.
Profilo hisselerinin %66’sı 1995 yılında BSH şirketine satılmıştır. 2003 yılında da Jak Kamhi elindeki bütün hisseleri BSH grubuna satmıştır. BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş., Almanya merkezli Bosh Group bünyesinde olan bir şirkettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir