Pepsi 1893 yılında ortaya çıkan ve PepsiCo tarafından üretimi yapılan, dünyanın en popüler alkolsüz gazlı içecek markalarından biridir. Pepsi Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait? İsrail Malı Mı? Sahibi Kim? Gibi, pepsi hakkında merak edilen bir çok sorunun yanıtı aranmaktadır.

Pepsi Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait? Sahibi Kim?

Pepsi içeceğinin ortaya çıkışı 1893 yılına dayanır. Pepsi, Amerika Kuzey Karolina’da sanayici ve eczacı olan Caled Bradham tarafından icat edilmiştir. İlk zamanlar ”Brad’s Drink” adını verdiği içeceği hazma yardımcı olması ve içen kişiye rahatlık hissi vermesi için geliştirmiştir. Caled Bradham 1898 yılında içeceğin adını ”Pepsi” olarak değiştirmiştir. Bradham, pepsinin popüler bir içecek olmasıyla, 1902 yılında Pepsi-Cola şirketini kurmuş ve onun tarifi için 1903’te patentini almıştır.
Pepsi-Cola 1965 yılında Frito-Lay ile birleşerek PepsiCo şirketini kurmuş oldu. Şirket merkezini 1970 yılında New York’a taşıdı. PepsiCo 1986 yılında tekrar Kuzey Karolina’da oluşturuldu. PepsiCo, Amerikan çok uluslu içecek ve gıda şirketi olup üretim, pazarlama ve dağıtım hizmetleri sunmaktadır. PepsiCo bünyesindeki 22 içecek ve yiyecek markasıyla dünyanın neredeyse her yerinde satışlarını gerçekleştirmektedir.

Pepsi Nerede Üretiliyor?

PepsiCo, dünyada 200 farklı ülkede üretim, pazarlama ve dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Ülkemiz pazarına da 1962 yılında dahil olan marka, içecek alanında Adana, İzmir ve Çorlu, yiyecek alanında Kocaeli ve Mersin’de toplam 5 fabrikası ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. PepsiCo Türkiye, 5 fabrika, 2 genel merkez ve satış ofisleriyle 3000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Pepsi İsrail Malı Mı?

PepsiCo, ABD merkezli bir şirkettir. İsrail malı bir marka değildir. Fakat İsrail’de geniş bir yelpazede faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket, üretim tesisi ve dağıtım alanında ülkede önemli bir konuma sahiptir.
PepsiCo’nun, bazı kesimler tarafından İsrail hükümetinin politikalarına destek verdiği yönünde iddialar ortaya konulmuştur. Fakat bu iddiaları PepsiCo reddetmiştir. Sadece faaliyetlerinin ticari amaçlı olduğunu ve siyasi bir önem taşımadığını belirtmiştir. Ancak kamuoyunda PepsiCo şirketinin İsrail’e büyük destek veren faaliyetlerde bulunduğu belirtilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir