Netflix Nedir? Ne İşe Yarar?

Netflix ücretli abone olmayı gerektiren, internete bağlı akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlarla dizi ve film izlemeyi sağlayan bir yayın hizmetidir. Netflix, isteğe bağlı olarak Android, Windows veya İOS tabanlı cihazlara film ve diziler indirilerek, daha sonra internete bağlı olmadan izlenebilmektedir.

Netflix içerikleri bölgelere göre farklılık gösterebilir ve değişebilir. Pek çok türde ödüllü Netflix orijinal içerikleri, filmler, diziler, belgeseller ve daha birçok içerik bu platformda izlenebilmektedir.

Netflix, akıllı televizyonlar, akıllı telefonlar, oyun konsolları, tabletler, medya oynatıcıları ve alıcı kutuları gibi Netflix uygulaması olan internete bağlı cihazlardan izlenebilmektedir.

Netflix Ne Malı? Kim Kurdu? Hangi Ülkenin? Sahibi Kim?

Netflix, 29 Ağustos 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Scotts Valley, Kaliforniya, ABD’de kurulmuştur. Netflix ilk kurulduğu zaman iş modeli DVD kiralama ve satışı üzerineydi. Bir yıl sonra posta yoluyla DVD kiralamaya başladı ve DVD satışını durdurdu.

Netflix, 2007 yılına kadar posta yoluyla DVD kiralayarak çalışmalarına devam etti. 2007 yılından itibaren internet üzerinden film izleme olanağı sunarak hızla büyüyen bir platforma dönüştü. 2010 yılında Kanada ve daha sonra Güney Amerika ve Karayipler’e açılarak uluslararası hizmet vermeye başladı. 2013’de özel içerik olarak House of Cards’ı üretti.

Netflix, 2016 yılında ülkemize giriş yaptı. Çin, İran, Suriye, Kuzey Kore, Rusya ve Kırım dışında tüm ülkelerde kullanılabiliyor. Netflix’in, Nisan 2020 itibariyle dünya genelinde 193 milyon kullanıcısı bulunmakta ve 2020 yılından bu yana piyasa değeri en yüksek eğlence şirketi olmuş durumda.

Netflix, çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir