Google, internet üzerinden bilgi araması yapılan, çevrim içi bilgi paylaşımı sunan, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu bir teknoloji şirketidir.

Google Nedir? Ne İşe Yarar?

Google internet tabanlı bilgi aramalarının yapıldığı ve çevrim içi bilgi dağıtımı yapan ve internet tabanlı hizmet ve ürün geliştiren bir şirkettir.
Google arama yapılan tanım, kişi ve ya olayların net bir biçimde karşılığının çıkması için insanlara pek çok filtreleme hizmeti sunar. Google, arama sayfalarının üst bölgesinde yer alan filtreleri kullanıp, amaca uygun şekilde aramalar yaparak, istenilen sonuçlara daha hızlı bir biçimde ulaşılmasını sağlar. Google aramalara uygun şu seçenekleri sunar; Haberler, görseller, videolar, haritalar, alışveriş, finans, kitaplar gibi aranılan bu kategoriler dışında, zaman ve dil seçenekleri eklenip aramalar filtrenebilir.
Google’ın insanların kullanabileceği bir çok aracı vardır. Bu araçlar şunlardır;
* Google Translate
* Google Maps (haritalar)
* Google Play
* Google Drive
* Google News
* Google Calendar (Takvim)
* Google Gmail
* Google Ads (AdWords)
* Google Analytics
* Google Search Console
* Google AdSense

Google Sahibi Kim? Hangi Ülkenin? Kimin Malı?

Google 1998 yılında Kaliforniya, ABD’de Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Google merkez binası ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Mountain View şehrinde bulunmaktadır.
Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altına toplamak amacıyla 2015 yılında Larry Page ve Sergey Brin, Alphabet Holding’i kurmuşlardır. Şirketin başkanlığını Sergey Brin, Ceo görevini ise Larry Page üstlenmiştir.
Google kurulduğu yıldan bu yana hızla büyüyerek dünyanın en değerli şirketleri arasında yerini almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir