Ford dünyada ilk otomobil üretimine başlayan, otomotiv sektörü liderlerinden biri olan ve 6 kıtada 200 pazarda araç üreten ve dağıtan otomotiv markasıdır. Ford ne malı? Hangi ülkeye ait? Kimin malı? Merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Ford Ne Malı? Hangi Ülkeye Ait?

Ford ABD menşeili bir otomotiv markasıdır. Merkezi Dearborn Michigan, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Ford bünyesinde Mercury ve Lincoln’de bulunmaktadır. Ayrıca Ford Mazda’ya da ortaktır. ABD’nin en büyük araç kiralama şirketlerinden biri olan Hertz’in sahibide Ford markasıdır.

Ford Sahibi Kim? Kimin Malı?

Ford Motor Company, Amerikalı sanayici, iş patronu Henry Ford (30.07.1863 – 07.05.1947) tarafından 1903 yılında Michigan ABD’nde kurulmuştur. Henry Ford, Ford Motor Company sahibi olarak dünyanın en tanınmış ve en zengin insanlarından biri olmuştur.

Ford Nerede Üretiliyor?

Ford ABD merkezli olup ülkemizde de Ford Otosan (Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.) tarafından binek araç, hafif ticari araç ve ağır ticari araçlar üretilmektedir. Ford Otosan, Ford Motor Company ve Koç Holding %41 eşit ortaklık ve %18 halka açık olan bir şirkettir. Ford Otosan, 1959 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan bir otomotiv şirketidir.
Ford Otosan 2004 yılından bu yana Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer almaktadır. Ford Otosan 2022 yılında 5 kıta ve 94 ülkeye 6,2 milyar dolar tutarında araç ve yedek parça ihracatı yapmıştır. Ford Otosan 20 binden fazla insana istihdam sağlayan bir şirkettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir