Eti bisküvi, çikolata, kek, kurabiye, gofret, kraker, bebek maması, dondurulmuş ürünler, kahvaltılık ürünler ve hazır gıdalar alanında üretim yapan ve satan bir firmadır. Eti ne malı? Sahibi kim? Nerede üretiliyor? Türk malımı? Bu tür akıla gelen sorular olmaktadır.

Eti Ne Malı?

Eti 1962 yılında, Türkiye’nin Eskişehir ilinde Eti Gıda A.Ş. adıyla kurulmuştur. Eti yenilikçi bakış açısı ve kendi üretim teknolojisini geliştirerek, Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri olmuştur. Eti dünya pazarlarında rekabet eden, 60 yıldan fazla tecrübesi olan bir kuruluştur. Kaliteli ve benzersiz tatlarıyla, hayata mutluluk ve keyif vermeye devam eden bir Türk markasıdır.

Eti Sahibi Kim?

Eti, Firuz Kanatlı tarafından 1962 yılında Eskişehir’de kurulmuştur. Türk iş insanı Firuz Kanatlı Eti Şirketler Grubu’nun kurucusu ve onursal başkanıdır. Babası Ahmet beydir. 1924 yılında Gümülcine’den Türkiye’ye gelmişlerdir. Önce Adapazarı’na ve daha sonra Eskişehir’e göç etmişlerdir.
1932 yılında Eskişehir’de doğan Firuz Kanatlı, 18 Ekim 2017’de yine Eskişehir’de tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir.
Eti Gıda yönetim kurulu başkanlığını şu an Firuz Kanatlı’nın oğlu Ahmet Firuzhan Kanatlı yapmaktadır.

Eti Nerede Üretiliyor?

Eti üretimlerini Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde ki fabrikasında yapmaktadır. Üstün kalitede üretim yapan fabrika dünyada sayılı tesisler arasında yer almaktadır.
Eti Gıda A.Ş. Anadolu’da yaşamış en eski uygarlıklardan biri olan Hitit adını ve logo olarak Hitit Güneşi sembolünü kullanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir